آنونس مجموعه انیمیشن هزار و یک داستان

گفتگوی اختصاصی مدیر سایت با تهیه کننده  و کارگردان مجموعه هزار و یک داستان

مجموعه انیمیشن هزار و یک داستان برای بچه های بین6 تا 12 سال است. ساخت آن از سال 1390 آغاز شده است. در هر قسمت یک کتاب در حوزه کودک با نویسنده و تصویرگر ایرانی (پس از اخذ مجوز کتبی از ناشرمحترم) به صورت انیمیشن به مخاطبان معرفی می شود. تا کنون ساخت سه فصل از آن به اتمام رسیده است.  تهیه کننده این مجموعه آقای علی رئیس، کارگردان این مجموعه خانم ریحانه کاوش، مجری طرح موسسه فرهنگی هنری صلح و سلام و خانم محبوبه حسینعلی زاده خراسانی میباشند. به گفته منتقدان این مجموعه رفته رفته به دایره المعارف تصویرگری معاصر ایران تبدیل می شود. در این مورد گفتگویی با آقای علی رئیس، تهیه کننده این مجموعه داریم که می توانید ما را همراهی کنید.

– آقای رئیس چرا تولید این مجموعه؟
چرا نه؟ ( با خنده) من همیشه معتقد بودم که علاوه بر داستان های بسیار خوب باستانی ما داستان ها و تصاویر فوق العاده ی معاصری داریم. این ها را میتوان در کتاب های کودک دید. این کتاب ها با تیراژ محدود چاپ می شوند و به دست مخاطبان خود می رسد، عده زیادی از وجود چنین کتاب هایی بی خبر می مانند. حتی بسیاری نمی دانند که تصویرگران هنرمندی با این توانمندی در زمینه فرهنگ و هنر چه آثار زیبایی خلق می کنند. برای همین تصمیم گرفتیم این طرح را با تلویزیون ملی عملی کنیم و مجموعه ایی برای معرفی این آثار ارزشمند در قالب کتاب انیمیشن تهیه و تولید کنیم.

– چند قسمت از این هزار و یک قسمت تولید شده و از شبکه ها پخش شده است؟
با پایان فصل آخر حدود 80 قسمت از این مجموعه ساخته و پخش شده است.
– چرا به جای سریال آن را مجموعه خطاب می کنید؟
سریال به قسمت هایی که داستان و کارکتر و فضا های متوالی داشته باشد گفته می شود. در حالی که هر قسمت از هزار و یک داستان دارای کاراکتر و فضای متفاوتی است. برای همین هزار و یک داستان ” مجموعه اپیزودیک” است.

– پس با این وجود کار شما هم سخت تر شده است؟
بله. به طور مثال در طول این مجموعه تا کنون بیش از 300 کاراکتر آماده سازی و استفاده شده است. که چالش بزرگی برای تیم تولید ایجاد می کند. به این اضافه کنید لی اوت های متنوع و بک گراند ها و تمام موارد ریز و درشتی که در تصویر می بینید و فقط برای آن قسمت باید آماده سازی بشود. جا دارد این جا از خانم زهرا صافی مدیر پروژه تشکر ویژه کنم که با دقت و تسلط بالا بسیاری از این موارد را مدیریت کردند. به همین منوال بخش انیمیت هم چالش های بزرگی داشت. طراحی حرکت از پسربچه گرفته تا پرنده و هشت پا برای گروه انیمیت یک معمای بزرگ بود. از گروه انیمیت به ویژه از خانم نگار زنجانی ،آقای پژمان فیروز بخت و خانم هاجر کمیلی بسیار سپاسگزارم.

– این ها که گفتید در باره تصویر بود، در باره صدا و موسیقی هم همینطور بوده؟
دقیقا. بسیار از قسمت ها موسیقی جداگانه داشت. یعنی برای هر قسمت موسیقی جدا گانه نوشته شد.
– برای همین تندیس بهترین موسیقی را از جشنواه انیمیشن سیمای استان ها در همدان گرفتید؟
بله، آقای مهدی قشقایی آهنگساز مجموعه این جایزه را دریافت کردند. موسیقی این کار به گفته منتقدان بسیار متناسب با فضای فکری کودک است. در تمام مراحل انتخاب ملودی ها ، ریتم و انتخاب ساز ها این وسواس به خرج داده شد. جالب است بدانید همه آنچه می شنوید نواخت است. ما از فایل دیجیتالی استفاده نکردیم.

دوبله این همه کاراکتر را چطور انجام دادید؟
در ابتدا باید از دوبلور های این مجموعه خصوصا خانم مرجان خواجه کازرونی ، مریم یوسفی، جناب آقای وحید کمالی و خانم مرضیه شریفیان خیلی تشکر کنم. خیلی از صدا ها با ژیمناستیک بالای صدا وتوانمندی ایشان خلق شد. اگر چه برای این مجموعه بیش از 12 نفر در تیم دوبله حضور داشتند.

وضعیت کتاب کودک و ناشران از دید شما چگونه است؟
ما هنرمندان بزرگی در زمینه تصویرگری و داستان داریم. کتاب های بسیار ارزشمندی توسط ناشران محترم برای مخاطبان کودک به چاپ رسیده است. می دانم که هر کدام از این کتاب ها چه قدر زحمت برده است. همینجا لازم می دانم به عنوان یک شهروند ایرانی از ناشرانی مانند علمی فرهنگی، شباویز، مدرسه ، افق، هندوانه، نشر فنی ایران، نشر پیدانش و نشر قدیانی تشکر ویژه کنم. این ناشران کتاب های کودک بسیار ارزشمندی را به کودکان ایرانی تا کنون ارائه داده اند. تولید این مجموعه هم همسو با این بزرگواران برای ارتقای فرهنگ بوده است. کما اینکه ما دوبار از جشنواره کتاب و رسانه جایزه بهترین مجموعه انیمیشن را از “خانه کتاب” دریافت کرده ایم.

– آیا قصد ادامه ساخت این مجموعه را دارید؟ فعلا برای ساخت ادامه این مجموعه تصمیمی نداریم.

شما در جشنواره های زیادی شرکت داشته اید، از آن ها بیشتر تعریف کنید.
این مجموعه در جشنواره های داخلی و خارجی متعددی راه یافته است. و برنده جوایز مختلفی شده است از جمله جوایز این مجموعه می توانم به موارد زیر اشاره کنم
• برنده تندیس بهترین اثر از نخستین جشنواره ملی پویانمایی – سیمای استان ها- همدان
• برنده تندیس بهترین موسیقی از نخستین جشنواره ملی پویانمایی – سیمای استان ها -همدان
• برنده دیپلم افتخار برای تیتراژ( هزار و یک داستان) از جشنواه انیمیشن سیمای استان ها کرمانشاه
• برنده جایزه بهترین اثر برای کودکان از جشنواره جهانی فیلم های انیمیشنی 2019WFAF / بلغارستان
• برنده تندیس زرین بهترین انیمیشین تلویزیونی از نهمین دوسالانه انیمیشن تهران
• پروانه زرین بهترین کارگردانی از بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان
• پروانه زرین بهترین تهیه کنندگی از بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان
• جایزه بهترین تهیه کننده از دوازدهمین جشنواره ملی کتاب و رسانه ملی
• جایزه بهترین کارگردان از دوازدهمین جشنواره ملی کتاب و رسانه ملی

البته این غیر از مواردی هست که این مجموعه صرفا در بخش مسابقه شرکت داشته است، که اگر آن ها را به لیست اضافه کنیم بیش از 40 مورد می شود. برای مثال همین چند روز پیش (آذر ماه) افتاحیه جشنواره کودک برزیل به طور اختصاصی با کار های همین مجموعه بود.
– جالب است شما توانسته اید نظر افراد با سلیقه مختلف را در سراسر جهان به خود جلب کنید. ازطرفی در لیست بهترین های جهان (best of the world) جشنواره هیروشیمای ژاپن قرار دارید و از طرف دیگر جزو محدود کار های منتخب جشنواره اوتاوای کانادا هستید، از بلغارستان جایزه بهترین فیلم را می گیرید و افتتاحیه جشنواره برزیل با کار های شماست. جریان چیست؟
(با خنده) اول که خدا را شکر. شاید چون تک تک این فیلم ها با عشق ساخته می شود این طور می شود.
– فقط با عشق؟
البته که عشق لازم است، ولی کافی نیست. تولید انیمیشن یک کار تیمی است. مربوط به عملکرد تک تک عوامل تولید می شود. ضمنا دستمزد می خواهد، هم دلی می خواهد، سخت افزار می خواهد و تمام چیز های که یک تولید صنعتی-هنری احتیاج دارد. من همینجا لازم می دانم از جناب آقای عبدالحسینی مدیر صدا و سیمای مرکز اصفهان و جناب آقای فاطمی مدیر سیمای استان ها تشکر نمایم که علی رغم شرایط سخت اقتصادی با دلگرمی و حسن نیت همواره مشوق گروه تولید بوده اند.

– خانم ریحانه کاوش کارگردانی این مجموعه را بر عهده داشته اند. ایشان کارشناسی هنرهای دیجیتال و کارشناسی ارشد نویسندگی را از دانشگاه صدا و سیما اخذ کرده اند. گفتگو را با همراهی ایشان ادامه می دهیم.

– سرکار خانم کاوش، انتخاب کتاب ها در این مجموعه به چه صورت بوده است؟
انتخاب کتاب ها باید با دقت و توجه زیادی انجام می‌شد. با گشودن هر کتاب کودک با جهان تازه ای که تصویرگر و نویسنده برایش ساخته‌اند همراه و همدل شود. آن کتاب باید تازه ،خاص و شگفت انگیز باشد. جان بخشیدن به هریک از این کتاب‌ها که هرکدام فضای متفاوت، داستان تازه و تصویری نو داشت برای ما از طرفی لذت‌بخش و از طرفی دیگر چالش برانگیز بود.
– چرا کار کردن برای کودکان را دوست دارید؟
سرزمین کودکی سرزمین عشق ورزیدن و مهر بی دریغ است و جهان بدون عشق جهانی بی معناست . آفرینش برای کودکان گرچه ساده به نظر می‌رسد ولی ژرف و تاثیرگذار است اگر آفرینش خلاق و سازنده باشد می‌تواند در آینده سبب رشد و بالندگی شود.

– جناب آقای علی رئیس به عنوان سخن پایانی اگر مطلبی هست بفرمایید.
امروز علم می گوید حدود هشتاد درصد آنچه امروز هستیم نتیجه آموزه های ما تا 7 سالگی است. تولید اثر فرهنگی برای کودکان هزینه نیست، سرمایه گذاری است. اگر از جنس هنر باشد چه بهتر، دنیا هم خواهان آن است.

گل های چوبی

پوستر گل های چوبی

دو دوست

فهرست